Nowoczesne rozwiązania skupiają się przede wszystkim na tym, że w nowym budownictwie znajdziemy połączenie kuchni z salonem. Otwarta kuchnia z salonem to niewątpliwie najczęściej wybierany koncept również przy budowie domu. Ponadto jeżeli planujemy generalny remont, coraz więcej osób decyduje się na stworzenie właśnie takiego rozwiązania. Podjęcie decyzji o stworzeniu otwartej przestrzeni, gdzie znajdziemy kuchnię połączoną z salonem, pozwala znacznie otworzyć przestrzeń w domu jak i w mieszkaniu. Ponadto zyskujemy więcej światła, minimalizujemy hałas, czy nawet zapachy. Jednak stworzenie całkowicie otwartej przestrzeni bywa niekiedy trudne. Warto dlatego wziąć pod uwagę to, jak możemy oddzielić kuchnię od salonu, by cała przestrzeń zapewniała domownikom komfort oraz wyglądała estetycznie. Zapraszamy do lektury naszego testu, w którym postaramy się przedstawić kilka ciekawych możliwości na to rozwiązanie. 

Na co należy zwrócić uwagę podczas wydzielania strefy między kuchnią a salonem?

Nie ma co ukrywać, że na rynku znajdziemy ogromny różnych pomysłów i rozwiązań, które zgrabnie oraz estetycznie mogą pomóc na oddzielenie kuchni od salonu. Należy jednak pamiętać o tym, że pomieszczenia te powinny ze sobą współgrać i wpasowywać się w konkretne aranżacje. Kuchnia i salon powinny ze sobą po prostu korespondować oraz tworzyć jedną spójność. Należy też pamiętać o tym, że nowoczesne wnętrza cechują się otwartością, ale również elegancją i harmonią. Co zatem możemy wybrać, by oddzielić otwartą kuchnię od salonu?

Wyspa

Niewątpliwie najpopularniejszym rozwiązaniem będzie po prostu popularna wyspa. Jest to jeden z podstawowych pomysłów na to, jak możemy oddzielić kuchnię od salonu. Rozmiar wyspy możemy dobrać indywidualnie do wielkości obydwu pomieszczeń. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w niewielkich kuchniach, przez co pozwoli nie tylko na wyraźny podział obu przestrzeni, ale również stworzy dodatkowe miejsce magazynowe. Z powodzeniem nasza wyspa może być wyposażona w szafki czy szuflady. Nad wyspą możemy również zamieścić okap i tam gotować. Musimy jednak pamiętać o tym, że mimo jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, warto zadbać o to, by wokół wyspy pozostawić trochę wolnej przestrzeni, by gotowanie i korzystanie z kuchni było w pełni swobodne.

Ścianka działowa

Dobrym rozwiązaniem na oddzielenie kuchni od salonu jest także ścianka działowa. To rozwiązanie coraz częściej pojawia się w gotowych projektach cieszy się sporą popularnością. Do jej stworzenia wystarczy niewielka konstrukcja z płyty kartonowo-gipsowej, która z powodzeniem zakryje część pomieszczenia i tym samym wyznaczy wyraźną granicę. Taką ściankę działową możemy również wykorzystać na miejsce na telewizor. Ponadto możemy na niej umiejscowić chociażby półki o niewielkim obciążeniu. Ścianka działowa może być również wykonana ze szklanych elementów i stanowić po prostu elementy dekoracyjne. Takie wykonanie z pewnością dopełni całą aranżację.

Ruchome drzwi i zasłony

Do oddzielenia kuchni od salonu możemy wybrać po prostu przesuwane drzwi lub innego rodzaju ruchome przesłony czy po prostu zasłony. Takie rozwiązanie pozwoli nam na sporą ilość swobody. Decydując się na ruchome drzwi w dowolnym momencie kuchnię możemy po prostu zasłonić a nieograniczoną one również w przestrzeni salonu. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które mają wyraźną potrzebę intymności. Drzwi przesuwane mogą być zatem zamontowane na rolce, szynie, czy po prostu chowane w ścianie.

Meble

Dobrym rozwiązaniem na oddzielenie kuchni od salonu mogą być po prostu meble. Wystarczy że wybierzemy meble o swojej wysokości, które tym samym wyraźnie oddzielona naszą przestrzeń, a tym samym będą rozwiązaniem bardzo praktycznym. W zależności od naszych potrzeb oraz wyboru mebli mogą stanąć na nich kwiaty, książki czy nawet zastawa stołowa. Jednak wcale nie muszą to być szafki czy półki, gdyż z powodzeniem w granicy obu pomieszczeń możemy umieścić kanapę. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest po prostu wydzielenie dodatkowej części w otwartej salonie z kuchnią, a mianowicie jadalni. W tym miejscu stanie po prostu stół z krzesłami.

Podsumowanie

To, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy tylko i wyłącz ją naszych indywidualnych upodobań oraz potrzeb należy jednak pamiętać o tym, by nadmiernie nie zagracać przestrzeni. Jeżeli wybierzemy rozwiązania zbyt masywne i mało funkcjonalne, cała aranżacja może wyglądać na przytłaczającą.