Kolor niebieski we wnętrzach cieszę się od wielu lat dużym zainteresowaniem. Barwa ta od wieków kojarzona jest ze świeżością oraz czystością. Ponadto cała paleta błękitów działa kojąco na zmysły i pozwala nam się zrelaksować, wprowadzając spokój do wnętrz. Jednak jak wiadomo, nierzadko miewamy problem z rozsądnym zastosowaniem palety różne jakich kolorów w naszych wnętrzach. Jak zatem powinny wyglądać błękitne dodatki w naszych mieszkaniach? Jakie odcienie niebieskiego sprawdzą się w tym sezonie? Jak wprowadzić błękitny do naszych aranżacji? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Odcienie błękitu, czyli trend na rok 2022

Bardzo wiele osób kolor niebieski kojarzy ze strefą marzeń. Mówi się wręcz, że barwa ta przypisana jest marzycielem. Jeżeli mielibyśmy zaprezentować skojarzenia, dotyczące odcienia niebieskiego, z pewnością na myśl przyszło by nam takie obrazy jak błękit nieba, piękne może, gorące rzeki, co z pewnością łączy się również z odpoczynkiem. Dotychczas kolor niebieski zazwyczaj spotykaliśmy w łazienkach, albo pojawia się on w nieznacznym stopniu w kuchniach. I jednak aktualny trend wychodzi poza te pomieszczenia I dlatego też błękity chętnie goszczą w innych pokojach.

Warto wiedzieć o tym, że niebieskie kolory we wnętrzach to nie tylko barwy naszych ścian, ale coraz częściej meble w takich odcieniach. Aktualnie modnym i niezwykle udanym rozwiązaniem jest połączenie i zestawienie ze sobą różnych odcieni niebieskiego. Warto wspomnieć o tym, że nie mamy tutaj żadnego pola ograniczenia, jeżeli chodzi o wybór odpowiednich barw. Z powodzeniem możemy zdecydować się na bardzo jasny błękit, pastelowe jego odcienie, a także wybrać klasyczne tony, czy też głębokie granaty.

Dlaczego warto zdecydować się na błękitne aranżacje w naszych wnętrzach?

Wspomnieliśmy już o tym, że kolor niebieski bardzo przyjemnie nam się kojarzy, a szczególnie na myśl przychodzą nam obrazy związane z naturą i przyrodą. Kolor niebieski dlatego też ma bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie, potrafi do pomieszczeń wprowadzić energię oraz świeżość dlatego też popularne staje się zastosowanie niebieskich akcentów, które w tym sezonie będziemy łączyć z bielą i pastelowymi kolorami, co pozwoli nam na stworzenie nowoczesnych wnętrz. Błękitne dodatki stworzył nam uspokajające i pukające wnętrze, gdyż ten kolor niezwykle pozytywnie wpływa na relaks oraz obniża puls. Jeżeli zdecydujemy się na chłodniejsze odcienie niebieskiego, możemy liczyć na to, że barwa ta pozytywnie wpłynie na naszą koncentrację.

W jakich wnętrzach sprawdzi się kolor niebieski?

wspomnieliśmy już o tym, że w tym roku nie tylko w łazienkach i kuchniach, ale z powodzeniem goszczą w innych pomieszczeniach. Warto pomyśleć o zastosowaniu tej palety barw również w sypialni, czy także w salonie. Jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie niebieskich akcentów do salonu z powodzeniem możemy wybrać w tym odcieniu meble, czy również dodatki. Możemy mieć pewność, że takie wnętrze zyska niesamowity urok. W przypadku niewielkiego pomieszczenia, dobrze sprawdzą się odcienie jasne, który możemy zostawić z innymi neutralnymi kolorami. W sypialni barwa ta pozytywnie wpłynie na nasze uspokojenie i ukojenie, dlatego tutaj możemy zdecydować się na błękit w postaci koloru ścian, czy także dodatków. Z powodzeniem błękitna pościel wprawi nas w stan błogiego spokoju.

Wspomnijmy jednak jeszcze o tym, że w kuchni rozwiązanie to staje się oczywistym wyborem. Błękit łączony z białym to ponadczasowe i uniwersalne połączenie, ale aktualnie możemy posunąć się o krok dalej i wybrać odcieniach niebieskiego na przykład zastawę stołową czy też inne dodatki. Jeżeli zaś chodzi o łazienkę, możemy zestawić kolor niebieski ze szlachetnym złotym czy nawet pudrowym różem. Tego typu połączenie z pewnością sprawdzi się w każdej łazience.

Podsumowanie

Jak widać ci, którzy uwielbiają kolor niebieski mają ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o wykorzystanie go w aranżacjach w nadchodzącym sezonie. Tak naprawdę nie musimy kierować się żadnymi wytycznymi, a warto postawić na własne odczucia ich wybory, gdy zyskamy dzięki temu pewność, że stworzone przez nas wnętrze w pełni odzwierciedla nasze oczekiwania. Jednak warto mieć na uwadze to, by rozsądnie wybierać różnego rodzaju dodatki, gdyż nadmiar elementów ozdobnych może wpłynąć negatywnie na całość aranżacji.