Wielu z nas na myśl o remoncie dostaje gęsiej skórki. Nie ma się co dziwić, bo jest to niemały wysiłek, który często wiąże się z całkowitymi zmianami w naszym domu czy mieszkaniu. Zazwyczaj, kiedy podejmujemy decyzję o zmianach, dochodzimy do wniosku, że coś nam się znudziło, jest nieużyteczne, niepraktyczne lub całkiem staromodne. I wtedy nadchodzi czas na coś nowego. Dokładnie analizujemy meble, jakie chcemy kupić, wybieramy kolor ścian i wszystkie, nawet najdrobniejsze detale. Niekiedy pomijamy zupełnie to, jakie drzwi zamontujemy, co stanowi dość poważny błąd. Od wyboru drzwi zależy naprawdę dużo i nie chodzi tylko o ich użytkowanie i zajmowaną przez nie przestrzeń, ale również o wygląd mieszkania. Drzwi to także element całej aranżacji. Wśród wyborów, jakich dokonujemy ostatnim czasem, pojawiają się drzwi bezprzylgowe, których popularność bez wątpienia rośnie. Jakie są ich rodzaje? Czym się charakteryzują? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym tekście. Zachęcamy do lektury.

Czym są drzwi bezprzylgowe?

Wspomnieliśmy już, że drzwi stanowią dopełnienie każdej przestrzeni – podkreślają jej charakter, styl, w którym jest utrzymana i potrafią nawet stanowić głównym element dekoracyjny. Dobrze dobrane drzwi i właściwie zamontowane potrafią doskonale wyciszyć pomieszczenie lub pozostawać ciągle otwarte – wszystko zależy od naszych preferencji. W skrócie mówiąc – posiadają one naprawdę wiele funkcji. Z powodzeniem możemy wybierać różnorodne drzwi, kierując się materiałem wykonania, kolorem, fakturą, wykończeniem. Jednak nie są to wszystkie możliwe różnice. Należy pamiętać również o tym, że sposób ich montażu także może być różny. Dziś skupimy się an drzwiach bezprzylgowych.

Otóż drzwi bezprzylgowe, zwane również drzwiami bezfelcowymi, charakteryzują się tym, że ich skrzydło chowa się w ościeżnicę, czyli ramę wokół otworu drzwiowego. W efekcie odnosimy wrażenie jakby wtapiały się one w jej powierzchnię. Dzięki temu drzwi bezprzylgowe robią wrażenie masywniejszych, dając jednocześnie wiele możliwości aranżacyjnych i wykończeniowych całego wnętrza. Co ciekawe, w drzwiach bezprzylgowych, często montuje się magnetyczny zamek, więc nie trzeba nawet naciskać klamki, aby je w pełni zamknąć.

Jakie są rodzaje drzwi bezprzylgowych?

W drzwiach bezprzylgowych chodzi właśnie o sposób ich montowania, czyli mamy tutaj zasadę skrzydła, które chowa się w ramie dzięki zastosowaniu specjalnych zawiasów. Na rynku, poza modelami z ościeżnicą, czyli tymi, które zostały już przez nas przywołane, można spotkać również bezprzylgowe drzwi z ukrytą ramą. Drzwi tego typu dają jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych i wykończeniowych całego wnętrza, ze względu na to, że są one całkowicie ukryte w ścianie. Ciekawym rozwiązaniem są również modele drzwi bezprzylgowych zagruntowane, które są białe, a po zamontowaniu można pomalować je na dowolny, wybrany przez nas kolor. Na tak wykończonej przestrzeni wspomniane drzwi będą odznaczać się jedynie delikatną szczeliną oraz klamką, przez co finalnie powstanie efekt tak zwanych krytych drzwi.

Jakie są zalety i wady drzwi bezprzylgowych?

Nie da się ukryć, ze drzwi bezprzylgowe, jak każdy produkt, posiada zarówno wady, jak i zalety. Jednak zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie w naszych wnętrzach, warto wiedzieć, co może być pozytywnym zaskoczeniem oraz liczyć się z ewentualnymi niedogodnościami. Nie ulega wątpliwości, że drzwi bezprzylgowe stanowią bardzo estetyczne rozwiązanie i doskonale sprawdzą się również w mniejszych pomieszczeniach. Ponadto ze względu na gładkie łączenie z powierzchnią ściany nie pomniejszają optycznie wnętrza, jak w przypadku chociażby ramy drzwi przylgowych. Dodatkowo takie drzwi dają ciekawe możliwości aranżacyjne. To, co z pewnością je wyróżnia, to niewidoczne zawiasy – widoczne są one dopiero po otwarciu drzwi. Kwestia ta jest szczególnie istotne zwłaszcza w minimalistycznych aranżacjach.

Jednak nie jest to produkt bez wad. Do niedogodności możemy zaliczyć trudny montaż takich drzwi, który z pewnością należy powierzyć doświadczonej osobie. Z tym także wiąże się skomplikowana regulacja. Jednak nie ulega wątpliwości, że walory estetyczne przemawiają na ich korzyść i coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie drzwi bezprzylgowych.